TUZ TERAPİSİ NEDİR?

Günümüzde yeni ortaya çıkan terapi dallarından bir tanesi de tuz terapisidir. Tarih boyunca saf, rafine edilmemiş kaya tuzunun akciğer derinliklerinde antibakteriyel ve antimikrobiyal faydaları olduğu kabul edilmiştir. Son yıllarda tüm solunum hastaları ve doğal astım tedavisi için dünyadaki tuz mağaralarına yapılan ziyaretler doğal tuz havasının inanılmaz iyileştirici özelliklerinden dolayı artış göstermektedir. Çoğu ülkede kullanılan bir metot olan tuz terapisinin ülkemizdeki örneklerinin ilerleyen yıllarda daha da artması bekleniyor. Türkiye’de de ilk tuz mağarasına benzer “Tuz Terapi Merkezi” Ankara’da açıldı.

Tuz terapisi ayrıca “HALOTERAPİ” olarak bilinir. Tuz Odası veya bazen Tuz Mağarası olarak da bilinen terapi özellikle egzamadan alerjiye oradan da astım arasında değişen solunum ve cilt sorunları çeken kişiler için tasarlanmıştır. Klinik testlerde tuz terapisinin solunum ve cilt hastalıklarının çeşitli belirtileri gidermede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Tamamen tuzla kaplı ortamda yaptırılan bu nefes egzersizleri solunum sorunu yüzünden tedavi olan hastaların iyileşme süreçlerini gözle görülebilir oranda hızlandırıyor. Diğer yandan tuzun anti-depresan özelliği çağın hastalığı depresyonun tedavisine de yardımcı oluyor.

Siz de bu ve bunun gibi sorunlardan muzdaripseniz tuz terapisini deneyebilirsiniz. Kuru tuz aerosol terapisi mevcut ilaçlar ve tedaviler ile birlikte güvenle kullanılabilirliği bulunmakta ve size daha önce hiç yaşamadığınız rahatlama sağlamaktadır.

TUZ TERAPİSİ

 HANGİ RAHATSIZLIKLAR TUZ TERAPİSİ İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Astım atakları

Alerji

Kistik Fibrozis

Akut Solunum Yolu Hastalıkları

Amfizem

KOAH

Burun tıkanıklığı (burun tıkanıklığı)

Otitis Media(orta kulak iltihabı)

Kronik bronşit

Pnömoni(zatürre)

Bronşektazi

Öksürük

Hırıltı

Sigara içicileri

Mukozal ödem

Soğuk algınlığı ve grip

Sinüzit

Tonsilit

Egzama

Sedef hastalığı

Saman nezlesi

tuz terapisi

HANGİ DURUMLARDA TUZ TERAPİSİ SAKINCALIDIR?

Ateşli enfeksiyonlarda

Kanser geçirmiş hastalarda

Tüberküloz geçirmiş veya geçirmekte olan hastalarda

Kalp yetmezliği olan kişilerde

Yüksek tansiyon hastalıklarında

EVDE DE YAPILABİLİR

Sanıldığının aksine tuz terapisine evde de devam edebilirsiniz. Bunun için Ultrasonik Salinizer cihaz bulunması yeterli. Bu sayede evinizde ya da işyerinizin konforunda da zahmetsiz nefesin tadını çıkarabilirsiniz. Ultrasonik Salinizer cihaz özel olarak tasarlanmış ve etkili olup doğal ortamdaki tuzlu havanın şifalı etkisini taklit eder. Birkaç gün içinde artık nefes almak için mücadele içerisinde olmadığınızı göreceksiniz. Vücudunuz daha fazla oksijen alacak ve kendinizi harika hissedeceksiniz. Sadece nefes almak değil yanı sıra cildiniz için de harikalar oluşturacaksınız.

tuz terapisi

TUZ ODASININ AMACI

Bir tuz odası mümkün olduğu kadar doğal tuz mağaralarına benzer olmalıdır. Yeraltında bulunan tuz mağaralarındaki hava tuz mikronları ve iyonlar bakımından zengindir. Tuz odası da bağışıklık sistemi için faydalı negatif iyonlarla ve vücudun balgam ile mukus salgılamasına yardımcı olan mikroskobik tuz partikülleri ile doludur. Tuz lambaları ve tuz boruları tuz odasına yardımcı elemanlar olarak kullanılmaktadır. Bu mikroskobik tuz kristalleri ciğerlerinize derin olarak girdiğinde akciğer dokusunda şişlik azaltarak, onlar emer ve zararlı bakterileri ve alerjenleri nötralize eder. Sonuç olarak astım, saman nezlesi, alerji, bronşit gibi ve diğer solunum yolu problemlerinde nefes alınıp verilmesi daha kolay hale gelir. Bu terapi sayesinde birkaç gün ciğerlerinizin daha temiz olduğunu hissedersiniz.

TUZ ODASINA NASIL GİRİLİR?

tuz terapisiTedavi için sadece bir saat kadar tuz odasında bulunmak ya da dinlenmek yeterlidir. Tuz odasına üzerinizdeki kıyafetlerinizle, ayakkabısız ve herhangi bir parfüm kullanılmadan girilir. Terapi sırasında elbiselere tuz birikmesini ve elbiselerden toz çıkmasını önlemek için tek kullanımlık koruyucu önlükler giyilir. Ayaklara da aynı şekilde koruyucu galoş takılır. Terapi süresince çalan müzik ve loş ortam kişinin rahatlamasına yardımcı olabilir. İsteğinize göre terapi odasına çocuklarınızla beraber girebilirsiniz.